Ciprian Pardău

Anul 2015 a fost unul prolific din punct de vedere al noilor competiții sportive apărute în peisajul Țării Dornelor. Primul eveniment sportiv care și-a desfășurat prima ediție în anul ce tocmai s-a încheiat a fost Cupa Dorna Challenge, competiție de offroad organizată pe un traseu de 60 km.

A urmat, mai apoi, Competiția Națională de Mountain Bike „Dorna XC”, care a reușit să adune la startul primei ediții aproape 120 de participanți, și despre care o să vorbim în acest articol. În zilele de 26 și 27 iunie, platoul Runc a fost „invadat” de bicicliști: mulți înscriși în concurs, mulți privitori veniți asemeni participanților, pe două roți.

La start s-au strâns participanți din Iași, Bistrița, Cluj, Botoșani și Suceava, însă au fost și câțiva dorneni curajoși care s-au aventurat pe traseul DORNA XC. Cu toate că traseul a fost unul dificil, acesta a fost marcat corespunzător și a beneficiat de puncte de alimentare cu apă, fructe și băuturi energizante.

În prima zi de competiție (26 iunie) a fost dedicată înscrierilor, preluării kitului de participare, dar și plimbării de recunoaștere a traseului – pentru cine a dorit. În aceeași zi a avut loc și antrenamentul oficial, obligatoriu pentru fiecare participant în parte.

A doua zi de competiție a început cu plecarea pe traseu a participanților înscriși în categoriile de Open Feminin și Masculin, urmati de Masculin +30 și Masculin 15-18 ani. Cea mai puternică grupă de participare a fost cea de Elite Masculin, care a numărat și câțiva obișnuiți ai concursurilor de biking din țară.

dorna_xc_2015_1-1

dorna_xc_2015_2-1 dorna_xc_2015_3-1

dorna_xc_2015_4-1

dorna_xc_2015_5-1 dorna_xc_2015_6-1

dorna_xc_2015_7-1

dorna_xc_2015_9-1 dorna_xc_2015_8-1

dorna_xc_2015_10-1

dorna_xc_2015_11-1 dorna_xc_2015_12-1